۰۴ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۴, ۱۳۹۹

آرامگاه حر عاملی

فروردین ۴, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

آرامگاه حر عاملی

شیخ حر عاملی در مدت ۲۶ سال زندگی در مشهد، مولف و مدرس کتابهای فقهی و شیخ الاسلام بود. ایشان، کتاب معروف وسائل الشیعه که درباره مباحث فقهی است و همواره مورد توجه مجتهدان و فقها بود را نوشته است.
شیخ المحدثین محمد بن حسن معروف به شیخ حر عاملی از معاریف و دانشمندان شیعی و صاحب کتاب مشهور وسائل الشیعه است. وی در سال ۱۰۲۳ ه.ق در جبل عامل لبنان متولد شد.

تحصیل
شیخ حسن ظهیر، شهید ثانی و پدرش از استادان او بودند. تا چهل سالگی در کشور سوریه و منطقهٔ جبل عامل، نزد استادان شیعی آموزش دید و بعدها به عراق و خراسان عزیمت کرد. وی برای زیارت علی بن موسی به ایران رفت و مدتی در اصفهان با علامه مجلسی بود و هر دو برای هم اجازه نقل روایت صادر کرده‌اند. سپس به مشهد رفت و پس از مدتی «قاضی القضاه» و «شیخ الإسلام» خراسان شد.

شیخ حر عاملی در سن چهل سالگی و در سال ۱۰۷۳ هجری قمری برای زیارت، از جبل عامل به عراق عزیمت نمود. سپس ایشان برای زیارت حرم امام رضا(ع) به ایران سفر کرد. شیخ حر عاملی، پس از ورود به ایران، مدتی در اصفهان سپری نمود، در آن جا با علامه مجلسی همراه شد و محبوب پادشاهان صفوی قرار گرفت.

شیخ حر عاملی زمانی که برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد آمد آن جا را مکان مناسبی برای سپری کردن زندگی دید. شیخ حر عاملی در مدت ۲۶ سال زندگی در مشهد، مولف و مدرس کتابهای فقهی و شیخ الاسلام بود. ایشان، کتاب معروف وسائل الشیعه که درباره مباحث فقهی است و همواره مورد توجه مجتهدان و فقها بود را نوشته است.

آرامگاه حر عاملی,آرامگاه شیخ عاملی, شیخ حر عاملی
آرامگاه حر عاملی در مشهد

از دیگر آثار وی می توان به الجواهر السنیه فی الاحادیث القدسیه ( اولین کتاب ایشان که به رشته تحریر در آمده است)، هدایه الامهالی احکام الائمه علیهم السلام‌ (منتخبی از کتاب وسائل الشیعه با حذف سند و مکررات)، رساله فی الرد علی الصوفیه‌ (شامل ۱۰۰۰حدیث در رد فرقه صوفیه) و… نام برد. پدر شیخ حر عاملی، فقیه، ادیب و مورد مراجعه عموم مردم و مادر شیخ حسن، دختر علامه عبدالسلام و از زنان با فضیلت بود. شیخ حر عاملی، اشعار فراوانی در مدح و ستایش اهل بیت سروده است و دیوانی دارد که شامل ۲۰۰۰۰ بیت شعر است.

آثار شیخ حر عاملی
– وسائل الشیعه (مجموعه ای از روایات دربارهٔ احکام شرعی در تمام ابواب فقه است که طی بیست سال به نگارش درآمده)
– جواهر السنیه
– صحیفه ثانیه
– الایقاظ من الهجعه برهان علی الرجعه
– خلق الکافر
– الفوائد الطوسیه
– بدایه الهدایه
– امل الآمل
– اثبات الهداه
– هدایه الامه
– تعلیقه‌ای بر کتاب مزار
– کتاب الفصول المهمه فی اصول الائمه
– کتابی در رد صوفیه
– کتاب اجازات
– کتاب کشف التعمیه فی حکم التسمیه
– کتابی در اثبات اینکه نماز جمعه واجب عینی است.
– کتاب نزهه الاسماع فی الاجماع
– کتابی در اثبات متواتر بودن قرآن
– کتابی در رجال
– کتابی دربارهٔ منزه بودن امامان معصوم از فراموشی و سهو
– کتابی در اخلاق
– کتاب در ابطال مسئله عمومیت داشتن «حدیث منزلت»
– دیوان امام زین العابدین (ع)
– حاشیه بر کتاب کافی مرحوم کلینی
– حاشیه بر کتاب «من لایحضره الفقیه»
– حاشیه بر کتاب تهذیب شیخ طوسی
– رساله الاثنا عشریّه فی الرّد علی الصوفیّه
– حاشیه بر استبصار شیخ طوسی

درگذشت حر عاملی
او در ۲۱ رمضان ۱۱۰۴، برابر ۶ خرداد ۱۰۷۲، در سن ۷۱ سالگی (بر اساس تقویم قمری) درگذشت و در ایوان یکی از حجره‌های صحن انقلاب حرم علی بن موسی الرضا به خاک سپرده شد.